Co to je?
Sýr je mléčný výrobek, jehož historie sahá až do období kolem 8 000 let př. n. l. Tehdy totiž lidé začali chovat ovce a jejich mléko používali k výrobě mléčných produktů. Podobně, jako další celosvětově oblíbené laskominy, i sýr pravděpodobně vznikl omylem. Co bychom si bez něj počali?
Sýrů existuje celá řada druhů. Nejčastěji je dělíme podle způsobu srážení (tvarohové/kyselé, sířené/sladké a tavené), podle obsahu tuku v sušině (rozlišujeme 5 kategorií od méně než 10 % až po více než 60 %) a také podle tvrdosti (čerstvé, měkké, plísňové, polotvrdé, tvrdé a tavené).
- Křupněte si naše sýrové brambůrky. Najdete je ve více než 600 prodejnách po ČR.
K nejoblíbenějším a nejznámějším druhům sýru patří například eidam, gouda, balkánský sýr, niva, brynza, cottage, mozzarella, parenica, ementál, camembert nebo tvarůžky.
Jaký má vliv na lidské zdraví?
Sýry patří do zdravého a vyváženého jídelníčku, nicméně vzhledem k obsahu tuku, který může být i hodně vysoký, je vhodné konzumovat je střídmě. Něco jiného je totiž dát si k večeři cottage sýr (cca 6 g tuku na 100 g) nebo hermelín (cca 28 g tuku na 100 g). Od toho se odvíjí i množství kalorií. Sýry tedy jednoznačně ano, ale jejich množství je potřeba přizpůsobit celkové skladbě jídelníčku.
- Jaký má vliv na zdraví paprika, pepř nebo česnek? Psali jsme o tom.
Sýry můžou být skvělým zdrojem bílkovin (která zahání hlad a chrání svaly), aminokyselin, vitamínů a minerálů. Jedním za všechny je třeba vápník, který se v sýrech nachází ve vysoce využitelné formě, na rozdíl třeba od máku, který je vápníkem nabitý, ale lidské tělo ho nedokáže tak dobře vstřebat.
- Věděli jste, že zdrojem mnoha vitamínů a zdraví prospěšných minerálů, vlákniny či flavonoidů je i hořčice?
Jak se vyrábí?
Základní surovinou pro výrobu sýra je mléko – nejčastěji kravské, pak ovčí nebo kozí. V některých koutech světa ale není výjimečné ani velbloudí, sobí, koňské nebo jačí mléko.
Výroba probíhá srážením mléka siřidlem a výsledné chuti se dá pomoct výběrem mléka nebo třeba bylinkami a kořením. Důležitým krokem je i přidání mlékárenských kultur a následné zrání.
Zajímavosti a fakta, které jste o sýru nejspíš nevěděli
- Vzpomínáte si na všechny animáky, v nichž postavy lákaly myši do pastičky na sýr? Myši ale sýr nemají moc rády! Dávají přednost sacharidovým potravinám a sladkému. Sýr vezmou na milost, když mají velký hlad a není kolem nic jiného.
- Některé druhy sýra je ilegální přivážet do Spojených států! To kvůli bakteriím, které v nich jsou – konkrétně jde o sýry vyráběné z tepelně neupraveného mléka, které zároveň nejsou starší 60 dní. Týká se to třeba sýrů Brie de Meaux nebo Camembert de Normandie.
- Na světě je neuvěřitelných 2 000 druhů sýra!
- Nejkonzumovanějším sýrem napříč planetou je mozzarella.
- Nejvíc sýra ročně snědí Řekové. Každý Řek zkonzumuje průměrně 27,3 kg, z toho ¾ tvoří sýr feta.
- První závod na zpracování sýru vznikl v roce 1815 ve Švýcarsku, ovšem první velkovýroba patří do roku 1851, kdy se rozjela ve Spojených státech.
- Ročně se na světě vyprodukuje víc sýra než kávy, tabáku, čaje a kakaových bobů dohromady.