Co to je?
Paprika je lilkovitá rostlina s exotickým původem ve Střední a Jižní Americe. Naštěstí ji ale v 16. století někdo přepravil i k nám do Evropy, takže jsme o ni nezůstali ochuzeni. Dnes si bez ní neumíme představit ani českou, natožpak třeba maďarskou nebo balkánskou kuchyni.
Druhy paprik
Zatímco nepálivým paprikám říkáme kapie, ty nejpálivější známe pod pojmem chilli. Nejrůznější stupně pálivosti si už od dávných dob nacházejí své obdivovatele a konzumenty a my se nedivíme, že se jednoho dne tato zelenina ve formě koření dostala i na brambůrky. A nakonec i na naše Kroužky!
- Víte, že různých stupňů pálivosti dosahuje také hořčice? Záleží na tom, z jaké barvy semen byla vyrobena!
Co dělá chuť?
Chuť, kterou na různých odrůdách paprik a na chilli papričkách tak zbožňujeme, dodává kapsaicin. Právě on způsobuje kýžené pálení, ať už to na jazyku šimrající, nebo to absolutně pekelné. Pálivost paprik je dána obsahem této látky, která jednak oblažuje naše chuťové buňky a jednak je prospěšná našemu zdraví.
Jaký má vliv na lidské zdraví?
Červená paprika je skvělou zásobárnou vitamínu C. Jen málo se o ní ví, že ho nabízí asi 4x více než citróny nebo pomeranče a že konzumací 100 g papriky pokryjeme doporučenou denní dávku tohoto vitamínu i třikrát!
K dalším prospěšným složkám patří také vláknina, která se stará o bezproblémové zažívání,
a zmínit musíme i flavonoidy, protizánětlivé antioxidanty, jež udržují v kondici naši oběhovou soustavu a jsou účinnou prevencí vzniku rakoviny.
Léčba chilli papričkami je neodmyslitelnou součástí tradiční indiánské medicíny. Obsažený kapsaicin totiž tiší bolest, stimuluje srdce a podporuje trávení a správnou funkci štítné žlázy.
Jak se dostane až k nám?
Paprika je poměrně zhýčkaný druh zeleniny. Nesnáší teplotní výkyvy, je teplomilná a ne všichni nadšení zahrádkáři ji na konci svého úsilí doopravdy sklidí. Ještě štěstí, že v obchodě stačí sáhnout pro čerstvý nebo naložený plod, případně pro sušenou papriku ve formě koření. Tak se dostaneme k paprice sladké, pálivé nebo uzené.
Zatímco běžně se nechávají papriky sušit jen tak na vzduchu, ideálně zavěšené, aby k nim měl vzduch přístup ze všech stran, k uzení se využívá sušení studeným kouřem.
Zajímavosti a fakta, které jste o paprice nejspíš nevěděli
- Kapsaicin jako takový pomáhá i zvnějšku, oblíbené jsou třeba kapsaicinové náplasti na bolavé svaly.
- V roce 2005 hlasovali Britové o nejoblíbenější zeleninu a paprika se umístila na 4. příčce!
- Paprika se hodí do diety. Je totiž nízkokalorická a z 93,3 % ji tvoří voda.
- Zatímco většině savců kapsaicin ve stravě vadí, ptáci ho klidně konzumují. Příroda si tak šikovně zařídila roznášení semínek.
- Nosíte u sebe pepřový sprej? Nenechte se zmást, není v něm pepř. Tyto obranné prostředky se vyrábějí právě z paprik.
- V menších dávkách působí jako afrodiziakum. Nešetřete našimi Kroužky, až si budete chtít udělat hezký večer ve dvou!
- Největší množství papriky tradičně produkuje Čína.