Chorvatsko: Zajímavosti a fakta

Chorvatsko: Zajímavosti a fakta

Chorvatsko by měl alespoň jednou za život navštívit každý z nás. Rozhodně je o co stát – krásné oblázkové pláže, rybářské vesničky, rušná letoviska, zelené ostrovy, památky, skvělá kuchyně a spoustu dalšího. Avšak nejen v tom spočívá jedinečnost této země.

V následujících řádcích se podíváme na to, co dělá Chorvatsko Chorvatskem, a co o něm nejspíš vůbec nevíte. Tak pojďme na to!

#1 Mnoho ostrovů, málo obyvatel

To, že je Chorvatsko známé svými nádhernými ostrovy, asi nikoho nepřekvapí. Věděli jste ale, že jich má více než tisíc? Nicméně, na zhruba 1246 chorvatských ostrovech žije pouze okolo 66 tisíc obyvatel. Některé ostrovy tak mají obyvatel jen několik desítek, což vytváří jedinečnou atmosféru a klid pro ty, kteří hledají místo převážně k rozjímání a odpočinku.

#2 Ostrov lásky

Jeden z neobydlených ostrovů – ostrov Galešnjak nacházející se u pobřeží Zadaru – je přirozeně ve tvaru srdce a přezdívá se mu „Ostrov lásky“.

#3 Chorvatsko dalo světu kravatu

… konkrétně chorvatští vojáci, kteří kravatu nosili v 17. století ve Francii při návštěvě tehdejšího krále Ludvíka XIII. Tomu se zalíbila natolik, že ji nechal šít ve velkém a z původně nenápadného módního doplňku vznikl rázem trend, který přetrvává dodnes.

#4 Rodiště Nikoly Tesly

Nikola Tesla, slavný vynálezce světového formátu, se narodil v chorvatské vesničce Smiljan, jež v té době patřila pod Rakouské císařství. Tesla je mnohými považován za největšího génia všech dob, bez jehož vynálezů bychom pravděpodobně nikdy nepoznali televizi, mobilní telefon či wi-fi.

#5 Slunce, kam se podíváš

Uvádí se, že Chorvati si užívají až 2 715 hodin svítícího slunce za rok, čímž strčí do kapsy i slunečné Sydney v Austrálii. Nejslunnějším ostrovem je Hvar, na němž si příjemně odpočinete i mimo sezónu. Pokud chcete mít kůži jako z módního časopisu, vyrazte „chytat bronz“ právě sem.

#6 České moře

Jadranu se občas přezdívá „české moře“. Jednak proto, že Češi Chorvatsko prostě milují, a jednak proto, že byli v Chorvatsku prvními turisty!

Už za první republiky se do Chorvatska vypravovaly vlaky, a první mezinárodní linka, která kdy přistála v městě Dubrovník, letěla na trase Praha-Vídeň-Záhřeb-Dubrovník. A právě v Dubrovníku, v tzv. „perle Chorvatska“, mimo jiné vznikla ozdravovna pro děti československých železničářů, český hotel Imperial či sdružení Česká beseda.

#7 Hajduk Split

O slavném chorvatském fotbalovém klubu Hajduk Split jste už asi slyšeli. Víte ale, že vznikl v Praze? V meziválečném období totiž v našem hlavním městě studovalo mnoho dětí bohatých Chorvatů, kteří klub jednou založili nad sklenicí piva v hospodě U Fleků. Také se říká, že první klubový míč „přijel“ právě z Prahy.

#8 Kde se vzal, tu se vzal – dalmatin

Dalmatini – bílí psi s černými tečkami známí především z filmu 101 dalmatinů – získali své jméno podle Dalmácie, tedy historické země, jež se nachází při východním pobřeží Jaderského moře a je rozdělena mezi Chorvatsko a Černou Horu.

#9 Závody oslů

Každý srpen se v oblíbeném přímořském městečku Tribunj v severní Dalmácii konají dostihy – a ne tak ledajaké, jedná se totiž o oslí dostihy! S myšlenkou závodů oslů přišli již v roce 1952 studenti z Tribunje, kteří trávili prázdniny v rodné vesnici a závod oslů uspořádali jen tak pro zábavu. Od roku 1957 se však oslí dostihy staly tradicí a jsou událostí, která každoročně přitahuje návštěvníky z celé země.

#10 Chorvatská kuna

Vzpomínáte si ještě na předchozí chorvatskou měnu, kunu? Také ve vás evokuje malou mrštnou šelmičku, která je strašákem mnoha majitelů drůbeže? Pak je váš dojem správný, bývalá chorvatská měna je totiž skutečně pojmenována po onom drobném savci, který je důležitým symbolem chorvatské kultury a historie.  

#11 Vzhůru na lanýže

Máte rádi lanýže? Pak byste měli vyrazit na Istrii! Právě tam v roce 1999 nalezli (tehdy) největšího bílého lanýže na světě. Vážil zhruba 1,31 kg, a dokonce se dostal do Guinnesovy knihy rekordů. Ač se jedná o velkou vzácnost, za kterou mohl jeho nálezce inkasovat miliony, rozhodl se uspořádat v Istrii oslavu pro 200 lidí, kde se lanýž snědl.

V roce 2014 byl však rekord překonán italskými hledači bílých lanýžů, kterým se podařilo vytáhnout ze země plodnici o hmotnosti 1,89 kg.

#12 Bílý kámen z ostrova Brač

Brač je třetí největší z jadranských ostrovů a hostí jednu z nejhezčích chorvatských pláží, Zlatni rat. Příroda se však ostrovu postarala i o další poklad, který tvoří jeho bohatství. Jedná se o pověstný bílý kámen, který bychom mohli popsat jako něco mezi vápencem a mramorem. Říká se mu sice bílý, ale ve skutečnosti jsou v něm také odstíny šedé, zlatavé a růžové.

Bračský kámen byl jako stavební materiál natolik proslulý, že ho z Brače vozili až do Ameriky, když se ve Washingtonu stavěl Bílý dům. Rovněž se používal na stavby a rekonstrukce významných budov v mnoha evropských metropolích. Jako příklad si můžeme uvést parlament v Budapešti, mnoho státních a veřejných budov v Bělehradě, Říšský sněm v Berlíně nebo třeba hotel Panorama v Praze.

#13 Stonské zdi

Stonské hradby nacházející se u stejnojmenného městečka Ston, jsou po Velké čínské zdi nejdelší dochovanou soustavou opevnění na světě. Vybudovány byly ve 14. století, a to těmi nejlepšími evropskými pevnostními staviteli. Díky postupné obnově se hradby stávají stále oblíbenější turistickou atrakcí a ročně lákají kolem 50 tisíc návštěvníků.

#14 Game of Thrones

Vybavujete si Královské přístaviště z populárního seriálu Hra o trůny? A věděli jste, že se díváte na chorvatský Dubrovník, který sloužil jako jedna z hlavních lokací pro natáčení? Ostatně se samo o sobě jedná o nádherné historické město s působivým opevněním. Seriál však přispěl k ještě většímu turistickému zájmu o tuto oblast.

#15 Vynález torpéda

Torpédo, mocná zbraň, která změnila způsob boje na moři, bylo vynalezeno v chorvatském městě Rijeka v 19. století. Za vynálezem stojí rijecký námořní důstojník Ivan Blaž Vukić-Luppis a britský inženýr Robert Whitehead.

#16 Chorvatské šachy

Chorvatsko má dlouhou šachovou tradici a je domovem několika šachových velmistrů. Město Rijeka každoročně pořádá mezinárodní šachový turnaj.

#17 Jedna z nejstarších evropských lékáren

V Dubrovníku, v areálu františkánského kláštera, se nachází františkánská lékárna založená v roce 1317. Je považována za třetí nejstarší funkční lékárnu v Evropě a nejstarší, která stále funguje na svém původním místě.

#18 Nejmenší město na světě – Hum

V centrální části Istrijské župy, v severozápadním Chorvatsku, se nachází historické městečko Hum. To je obehnáno 100 metrů dlouhými a 35 metrů širokými hradbami, přičemž domy stojí uvnitř hradeb v pouhých třech řadách. V roce 2001 zde žilo 17 obyvatel, v roce 2011 30 obyvatel, v roce 2021 pak 52 obyvatel.

Hum bývá označován jako nejmenší město na světě, ale spíše z hlediska turistického marketingu, jinak označení není zcela přesné. Avšak na tom, že je opravdu malé, se určitě všichni shodneme.

#19 Mořské varhany

V chorvatském Zadaru se nachází zcela unikátní hudební nástroj. Jsou jím mořské varhany, které vytvářejí hudbu pomocí mořských vln.

#20 Hydroelektrárna Krka

Dne 28. srpna 1895 byla na chorvatské řece Krka spuštěna jedna z prvních hydroelektráren na světě. Za jejím vznikem nestojí nikdo jiný než geniální vynálezce Nikola Tesla.  Hydroelektrárna Krka přitom byla spuštěna pouhé dva dny poté, co byla uvedena do provozu první vodní elektrárna na světě, a to na Niagarských vodopádech, která byla rovněž postavena podle Teslova patentu.

Plánujete letos vycestovat do Chorvatska? Pak si nezapomeňte přibalit naše brambůrky, které vám během vašeho putování zajisté přijdou vhod!

Categories
Share Post

Sledujte nás na Facebooku

Back to Top To Top
Product added to cart