Louis Armstrong byl slavný americký jazzový trumpetista, zpěvák a skladatel. Narodil se v New Orleans, proslulé kolébce jazzu, a je považován za jednoho z nejvýznamnějších jazzových umělců 20. století. Co o něm možná nevíte?
1. Celý život uváděl jiné datum narození
Louis Armstrong se narodil 4. 8. 1901, ale po celý svůj život uváděl datum 4.7. 1900, kdy se v USA každoročně slaví Den nezávislosti. Až 10 let po jeho smrti byl nalezen pravý rodný list. Důvod? Prostá mystifikace, vizitka předurčení života.
2. Od útlého věku byl častým svědkem přestřelek a rvaček
Když se narodil, žili jeho rodiče ve čtvrti zvané Zadní město neboli Bojiště. Žili tam nejdivočejší chlapi z města a co chvíli se tam střílelo a rvalo.
3. V dětství pracoval jako nosič kufrů na nádraží v New Orleans
Jako dítě to neměl vůbec jednoduché. Jeho matka se nestarala, a tak Louis musel pro sebe a svou mladší sestru sám shánět jídlo. Prodával noviny, dělal poslíčka, občas něco ukradl nebo vyhrál v kostkách. Jednou při oslavách nového roku střílel pro radost z pistole (v rámci obecného veselí), ale uviděl jej strážník, a malý Louis se tak dostal do polepšovny neboli do „útulku pro barevné“.
4. Polepšovna byla odrazovým můstek pro jeho hudební dráhu
V polepšovně se totiž setkal s učitelem hudby, se kterým se začal učit. Začal tamburínou, poté postoupil k bubnům a altsaxofonu, a nakonec dostal vytoužený kornet. A proto, že obratně ovládal všechny nástroje, stal se vedoucím kapely. Armstrong tvrdil, že nebýt polepšovny, byla by cesta k jeho hudebnímu snu mnohem delší.
5. V mládí také rozvážel uhlí a hrál na pohřbech
… v období první světové války bylo velice komplikované prosadit se pouze jako hudebník. Hrál především ve večerních hodinách, avšak dle tehdejšího zákona museli mít lidé práci přes den.
6. Jeho přezdívka „Satchmo“ je odvozena od jeho velkých úst
Tak ho roku 1932 uvíral v Londýně redaktor časopisu Percy Brooks. Tato přezdívka se nakonec stala jeho uměleckou značkou.
7. Hudební noty se naučil číst až ve svých dvaceti letech
Bylo to na výletních parnících na Mississippi v orchestru Fata Marablea, kde měl v letech 1919-1921 stálé angažmá.
8. V roce 1965 navštívil Československo a jeho koncert moderovali Suchý a Šlitr
V dnešní době je zcela běžné, že se v Česku čas od času objeví některá ze světových hvězd. V roce 1965 tomu ale bylo úplně jinak. I proto byl poměrně velký šok, když se v březnu tohoto roku vydal do našich končin světoznámý jazzový trumpetista a zpěvák Louis Armstrong.
Jeho koncert se odehrával ve vyprodané pražské Lucerně a moderovala jej legendární umělecká dvojice Suchý–Šlitr. V Praze se Armstrong zastavil v rámci svého čtyřtýdenního turné po východní Evropě a Spolkové republice Německo. Praha přitom byla jeho první a zároveň nejdelší zastávkou, kde strávil celý jeden týden!
9. Byl čtyřikrát ženatý
Armstrong byl celkem čtyřikrát ženatý. Jeho první manželkou byla Daisy Parkerová, kterou potkal v tančírně Cihlový dům, kde hrával pro potěšení duší „unavených holek“, tedy prostitutek. Daisy byla jednou z nich. Kvůli Daisyně žárlivosti a častým hádkám však manželství ztroskotalo.
10. Byl milovníkem marihuany
Armstrong byl velkým milovníkem marihuany, což v té době ale nebylo nikterak neobvyklé. Nicméně, v roce 1930 byl za její držení zatčen a krátce uvězněn.
11. První vánoční stromek měl až ve 40 letech
Koupila jej poslední Armstrongova žena, Lucille. Vyprávěla, že v tu chvíli byl Louis jako dítě a ze světýlek na stromečku byl úplně u vytržení. Není se čemu divit – byl to jeho první vánoční stromeček. Ač mu v té době bylo už 40 let.
12. Sympatizoval s vůdci afroamerického hnutí za občanská práva
Armstrong žil v době, kdy byla společnost silně rozdělena na „bílé“ a „barevné“, což samozřejmě ne vždy dobře snášel. Později masivní finanční pomocí podporoval Martina Luthera Kinga, jednoho z nejvýznamnějších vůdců afroamerického hnutí za občanská práva. Mimoto odmítal vystupovat v segregovaných prostorách.
13. Objevil se i ve filmu
Louis Armstrong se objevil i ve filmu. Mezi první snímky patřily Ex-Flame a Mixed Doubles z třicátých let. Žádný z nich se však bohužel nedochoval. V roce 1936 si poprvé zahrál hlavní roli v hollywoodském filmu Pennies from Heaven, kde ztvárnil sám sebe. Celkově se objevil ve více než 30 filmech.
- Mohlo by vás zajímat! TOP filmové komedie, které rozhodně musíte vidět!
14. Má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy
… a to od roku 1960.
15. Armstrongovu hudbu znají i ve vesmíru
Jedna z nejznámějších skladeb Armstronga, Melancholy Blues, byla vybrána jako vzorek pozemské hudby, jenž byl nesen pro mimozemské civilizace na Zlaté desce Voyageru. Jedná se o pozlacenou měděnou gramofonovou desku uloženou v sondách Voyager 1 a Voyager 2, která zachycuje zvuky a obrazy planety Země a která byla roku 1977 vyslána v sondách do vesmíru. Je určena případným mimozemským civilizacím, které by ji v daleké budoucnosti mohly nalézt.
16. Byl prvním jazzovým hudebníkem, který se dostal na obálku časopisu Time
Stalo se tak roku 1949. Tato událost byla považována za důležitý moment v popularizaci jazzu a zvýšení jeho vlivu na americkou kulturu.
17. Měl rád literaturu
Louis Armstrong byl známý také svým zájmem o literaturu. Mezi jeho oblíbené autory patřili Mark Twain, Edgar Allan Poe a William Shakespeare. Rád také četl detektivky a komiksy. Jeho autobiografie s názvem „Satchmo: My Life in New Orleans“ byla vydána v roce 1954 a stala se bestsellerem. V knize popisuje své dětství a mládí v New Orleansu a jeho cestu k hudbě. Kromě autobiografie napsal také několik esejů a článků pro různé hudební časopisy.
18. Je tvůrcem improvizovaného jazzového zpěvu zvaného scat
Scatování je způsob zpěvu, kdy se místo slov používají neznějící slabiky a zvuky. V roce 1926, při nahrávání skladby „Heebie Jeebies“ se Armstrongovi zasekla slova, a tak namísto nich začal improvizovat zvuky a neznějící slabiky. Tento moment se stal přelomovým v jeho kariéře a pomohl mu vytvořit si jedinečný styl.
19. Jazzu se věnoval téměř 50 let
Po celou dobu působení si přitom udržoval výjimečnou přízeň publika i odborníků. Jeho hudební přínos byl největší ve 20. letech a v období rané swingové éry.
20. I na smrtelné posteli se dokázal stále smát
Armstrong vedl velmi hektický život – často vykonával až 300 koncertů ročně. Jeho životní styl však začal negativně ovlivňovat jeho zdraví a na konci šedesátých let začal trpět ledvinami a srdečními problémy. Zemřel v roce 1971, přičemž se tvrdí, že i na smrtelné posteli se dokázal stále smát.