Brambory: Zajímavosti a fakta – Originální brambůrky s. r. o.

Kolik existuje odrůd?

Na světě existuje více než 4 000 odrůd brambor, běžně využívané jsou však jen desítky z nich (v současné době je známo asi 100 jedlých druhů). Zároveň se po kukuřici, rýži a pšenici jedná o čtvrtou nejdůležitější potravinářskou plodinu světa.

Kdo brambory popularizoval?

Než k rozšíření plodiny došlo, objevovaly se jisté snahy o její popularizaci– třeba francouzská královna Marie Antoinetta a její královský choť Ludvík XVI. se za tímto účelem zdobili bramborovými květy.

Odkud brambory pocházejí?

Brambory jsou u nás nejznámější okopaninou, její původ je však poněkud „exotičtější“, pochází totiž z Peru. Inkové z brambor připravovali polévky, chléb a také alkoholický nápoj zvaný „chacha“, jenž se podobal pivu. Své využití našly brambory také v medicíně či jako součást náboženského kultu.

Jak se brambory dostaly do Evropy?

O tom, jak se brambory dostaly do Evropy, existují různé historky. V minulosti se mělo za to, že brambory do Evropy přivezl Kolumbus. Ten však nedovezl brambory, ale batáty. Ač se batátům říká sladké brambory, z botanického hlediska nemají s klasickou bramborou nic společného.

Brambory na evropský kontinent dovezli zhruba v polovině 16. století Španělé. Prvním z nich byl dobyvatel a kronikář Pedro Cieza de Leon. Ten kolem roku 1553 vydal tištěnou zprávu o Peru, kde se mimo jiné zmínil právě o bramborách.

K nám do Česka se dostaly až v průběhu 18. století z Braniborska – odtud také zkomolením vznikl jejich dnešní název.

Kdo přivezl brambory do Ruska?

Legenda praví, že do Ruska přivezl brambory car Petr I. Veliký (1672-1725) z Holandska. Konzervativci tuto plodinu zpočátku odmítali jako „ďáblovo jablko“, ale roku 1840 bylo nařízeno jejich hromadné sázení, vlivem něhož se brambory posléze staly „druhým chlebem“ nejchudší vrstvy obyvatelstva.

Víte, že existuje v ČR obec Brambory?

V našich zeměpisných šířkách, konkrétně v blízkosti kutnohorského okresu, najdeme stejnojmennou obec – Brambory – kterou obývá zhruba 115 obyvatel.

Víte, že brambory mají v sobě hodně živin?

Navzdory tomu, že jsou brambory z 80 % tvořeny vodou, jsou považovány spíše za nezdravý pokrm. Z hlediska obsahu živin jsou však téměř dokonalým jídlem. Díky obsahu vitamínu C dokonce v minulosti ochránily Evropu od cyklických hladomorů a epidemií kurdějí.

Kdy se sází a sklízí brambory?

Obvyklý termín pro sázení brambor se pohybuje od konce března (v nejteplejších oblastech) až po druhou polovinu května (v podhorských a horských oblastech). Doba výsadby samozřejmě závisí na venkovní teplotě a stavu půdy.

Vegetační doba, tedy čas od výsadby brambor do jejich zralosti, se liší dle pěstované odrůdy. U každé z nich je tedy odlišná i ideální doba, kdy brambory vykopat. Sklizeň velmi raných brambor probíhá 90-110 dní po zasazení, rané brambory se sklízí za 110-120 dní od výsadby, polorané brambory dozrají zhruba za 120-130 dní, polopozdní za 130-145 dní a pozdní brambory za více než 145 dní.

  • Když už budete v onom „sázecím módu“, pusťte se rovnou i do výsadby cibule, která se sází od poloviny března do dubna.

Kde se pěstují brambory?

Ve světě se brambory nejvíce pěstují v Číně, Indii, na Ukrajině, v Rusku a USA.

V ČR se brambory pěstují především na Vysočině, ve Středočeském a Jihočeském kraji a dále pak v kraji Jihomoravském, Plzeňském a Pardubickém.

Kdo je největším konzumentem?

Největším konzumentem (a rovněž i producentem) brambor je Čína následovaná Indií a Spojenými státy. V USA dokonce slaví Národní den brambor, který připadá na 19. srpna.

Co jsou to varné typy brambor?

Varný typ udává, k čemu se dané brambory z hlediska kuchyňské přípravy hodí nejlépe. Rozlišujeme tři základní varné typy:

  • Varný typ A, který se hodí především do salátů, k vaření ve slupce na loupačku či jako příloha. Brambory jsou po uvaření pevné a tuhé a ani když je necháte v hrnci o něco déle, nerozvaří se.
  • Varný typ B je nejpoužívanějším typem brambor s univerzálním využitím. Hodí se jednak jako klasické přílohové brambory, jednak i do polévek, gulášů nebo salátů. Vhodné jsou také k restování. Při varu se mírně rozpadávají a trochu moučnatí.
  • Varný typ C se používá zejména k přípravě kaší a těsta. Dále najdou své uplatnění při výrobě hranolků, bramboráků či bramborových placek. Po uvaření hlízy moučnatí a rozsypávají se.

Proč vařit brambory ve slupce?

Budete-li vařit brambory ve slupce, zůstane v nich až 90 % původního obsahu vitamínu C (oproti 80 % v oloupaných a rychle uvařených bramborách). Zajímavým faktem je také to, že při ohřívání brambor klesá obsah vitamínu C na 40 % a v případě nakrájených brambor dokonce na pouhých 20 %.

Věděli jste, že brambory se používají při výrobě alkoholu?

Své uplatnění najdou brambory i při výrobě alkoholických nápojů; nejčastěji se z nich vyrábí vodka či aquavit.

Věděli jste, že brambora dokáže rozsvítit pokoj na celý jeden měsíc?

Je to mu tak! Skupina vědců, že 8 minut vařená brambora vytvoří baterii, která za pomoci čtvrtin řezů z měděné katody a zinkové anody propojené drátem, osvětlí za použití LED osvětlení jednu místnost na cca 40 dní. Více o této šílenosti najdete zde.

Kdo vypěstoval největší bramboru světa?

Největší bramboru na světě vypěstoval britský farmář Peter Glazebrook, vážila 3,76 kg a byla zapsána do Guinessovy knihy rekordů.

Vědci se snažili křížit brambory s medúzou

Ve Velké Británii ještě chvíli zůstaneme – tamější vědci se rozhodli provést poměrně netradiční pokus – křížit brambory s medúzou. Přesněji řečeno, chtěli brambory prostřednictvím genů jednoho druhu světélkujících medúz geneticky modifikovat, a to tak, aby brambory při nedostatku vody světélkovaly.

Kdy byla brambora poprvé ve vesmíru?

Brambory jako jediná plodina vycestovaly do vesmíru. Bylo to v roce 1995, kdy na palubě raketoplánu Columbia putovaly do kosmu celé rostliny lilku.

Víte, že brambory jsou také jedovaté?

Vedle látek prospěšných pro lidské tělo obsahují brambory také silně jedovatý alkaloid solanin, který u brambor slouží jako přirozená obrana proti bakteriím a některým druhům hmyzu. Nejvíce je ho v květech a klíčkách, ale také v nezralých zelených plodech. Z toho pochopitelně vyplývá, že zelené brambory jsou z důvodu možné intoxikace organismu nepoživatelné.

A proč brambory vůbec zelenají? Důvodem může být jednak výše zmíněná nezralost, ale také mělké nasazení hlíz, které se snadno dostanou na povrch, či nesprávné skladování, kdy jsou brambory vystaveny velkému množství světla a slunce. Roli zde sehrává chlorofyl – zelené barvivo obsažené ve všech částech rostliny, jehož koncentrace se při vystavení světlu zvyšuje. Zároveň se v zelených částech zvyšuje i koncentrace solaninu, a to jako přirozená ochrana před okusováním hlíz, které se dostaly na povrch.

Víte, že brambory se „nekamarádí“ s jablky?

Brambory si nerozumí s jablky. Budete-li dlouhodobě ve sklepě skladovat dohromady brambory s jablky, začnou brambory předčasně klíčit. Může za to etylen, který se z jablek uvolňuje; ten totiž urychluje metabolismus brambor.

Víte, že brambory jsou dobrou prevencí proti depresi?

Brambory dokážou podpořit a posílit radostné pocity. Jsou proto skvělou volbou na různé oslavy.

Proč nejíst brambory?

Ač jsou brambory obecně považovány za relativně prospěšnou surovinu, někteří od jejich konzumace spíše odrazují. Na vině je především jedovatý alkaloid solanin v nich obsažený. Ten působí jako přirozená ochrana rostliny. Nezralé brambory obsahují poměrně velké množství tohoto alkaloidu, zralé hlízy však přibližně pouze 0,005 %, a proto jsou poživatelné.

Dalším uváděným důvodem, proč nejíst brambory, je to, že způsobují překyselení organismu. Brambora je díky obsahu draslíku v podstatě zásaditá, ale obsahuje také jednoduché škroby, které se po zkonzumování rychle v těle mění na glukózu, což je silně oxidující, a tím pádem překyselující proces. Některé zdroje dokonce uvádí, že častá konzumace brambor vede k bolestem kloubů a revmatismu. Ať už tomu tak je či nikoliv, pro brambory stejně jako pro každou jinou potravinu platí, že je třeba konzumovat je s mírou.

Categories
Share Post

Sledujte nás na Facebooku

Back to Top To Top
Product added to cart